Декабря … потім січень і весна вже не за горами. У цю пору питання, які краще купити насіння для посадки на дачі, вже стає актуальним. Вибір насіння, прямо скажемо, — відповідальне, нелегка справа. Тут можна покладатися на рекомендації фахівців або поради знайомих, власний досвід або привабливі рекламні пропозиції.
Які краще купити насіння? Поради фахівців
В одному з випусків журналу «Дачний сезон» даються рекомендації фахівців по темі вибору насіння для посадки. Коротко про головне. Отже, при купівлі насіння необхідно:
- Проаналізувати результати минулого дачного сезону, схожість насіння. Врахувати, які сорти і гібриди принесли багатий урожай, а які "не пішла".
- Звернути увагу на те, насіння яких агрофірм виявилися більш якісними в усіх відношеннях.
- Враховувати не тільки свій досвід, а й досвід знайомих.
- При купівлі насіння томатів, перців, огірків віддати перевагу гібридам, причому вже перевіреним вами особисто або знайомими. У гібридах цінують стійкість до хвороб і витривалість.
- Гібриди інших овочевих культур купувати менше доцільно — найчастіше, кажуть фахівці, це просто імпортні аналоги.
- Краще купувати насіння через даний агромагазин, а не стихійних ринках. Не варто гнатися за дешевизною, в майбутньому вона може дорого обійтися.
- Торішні гранульовані насіння моркви не годяться для посадки — плоди будуть потворними.
- Чи не рекомендують купувати прянощі позаминулого року.
- Рекомендується сіяти по 2-4 гібрида або сорти однієї культури кожного терміну дозрівання — це гарантія врожаю.
- Якщо на пакетику з насінням не вказано термін придатності, опис сорту, виробник і т.д. — товар явно сумнівної якості.
- Уважно вивчіть упаковку: добре, коли на пакетику вказано ГОСТ, ОСТ чи ТУ. Це означає — насіння пройшли лабораторний контроль і відповідають нормам.
- Зручніше розрахувати, скільки насіння потрібно купити, якщо на пакетику віддруковано кількість насіння, а не вагу.
Гібрид або сорт?
Якщо після назви сорту слід напис F1, це означає, що перед вами гібрид першого покоління — рослина, отримане в результаті схрещування двох і більше сортів. Такі культури успадковують від своїх "батьків" стійкість до певної хвороби, холодостійкість, високу врожайність, крупноплодность і інші цінні якості.
Сорти отримані в результаті багаторічного відбору кращих представників свого роду. Однак гібриди відрізняються рівномірністю ознак, тобто якщо в характеристиці зазначено, що плоди важать 100 г, можна виростити цілу грядку помідорів з абсолютно однаковими плодами. Отримати такий же результат з сортовими рослинами навряд чи вийде.
Збирати насіння з гібридних рослин — справа марна. Нове покоління не тільки не буде таким же, як материнське рослина, але і виявиться значно гірше.
Приблизно така ж ситуація і зі стійкістю до хвороб. Якщо гібрид стійкий, припустимо, до фітофторозу, це властивість поширюється на всі без винятку рослини. У сортів ж ступінь стійкості до захворювань буде неоднакова. Більш сприйнятливі екземпляри, хворі в першу чергу, стануть джерелом інфекції для інших рослин.